کارت گرافیک لپ تاپ لنوو

کارت گرافیک لپ تاپ لنوو ، با نام های دیگری همچون: کارت ویدئو، برد گرافیک، ویدئو برد، برد نمایش ویدئویی، آداپتور گرافیک نیز خوانده می شود، واحدی است که رندرینگ یا نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایشگر دستگاه (لپ تاپ، اسمارت فون، کامپیوتر و سایر گجت ها) را انجام می دهد. خرابی این بخش می تواند مشکل ساز ترین خرابی در کامیپوتر یا لپ تاب باشد. چرا که تعمیرکارت گرافیک لنوو یک کار پر دردسر است.

خرابی کارت گرافیک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما مراجعه به یک مرکز مجاز و فعال در زمینه تعمیر کارت گرافیک لنوو، تنها راه است. مرکزی که از پیشرفته ترین تجهیزات استفاده کرده، سرویس و تعمیرات کارت گرافیک را با اصول و استانداردهای اعلام شده از طرف کامپانی لنوو انجام دهد.

یکی از خدمات ارائه شده در نمایندگی های لنوو، سرویس و تعمیرات کارت گرافیک لنوو است که با پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات موجود در این زمینه و به دست حرفه ای ترین کارشناسان انجام می شود.

عیب یابی کارت گرافیک لنوو

خرابی کارت گرافیک، همواره با نشانه هایی همراه است . در صورت مشاهده این نشانه ها، ممکن است کارت گرافیک شما دچار خرابی شده باشد و نیاز به بررسی های تخصصی خواهید داشت. برای مثال: اگر بعد از شنیدن صدای کامپیوتر یا روشن شدن چراغ های لپ تاپ، مانتیور روشن نشد، احتمال اینکه کارت گرافیک شما دچار مشکل یا خرابی شده باشد وجود دارد (ممکن است این خرابی از مانیتور هم باشد).

برای اینکه مطمئن شوید مانیتورتان خراب است یا خیر. ابتدا از وصل بودن مانیتور به برق و روشن بودن آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که کابل برق متصل بود اما مانیتور روشن نشد، آن را با پریز دیگری امتحان کنید. زمانی که مانیتور روشن شد اما تصویری را نشان نداد، سعی کنید آن را به PC دیگری متصل کنید برای مثال: کامپیوتر دوستتان.

اگر در این شرایط نیز مانیتور، تصویری نمایش نداد آن را با کابل مانیتور دیگری امتحان کنید. اگر مانیتور شما روشن نشد یا کار نکرد، باید به فکر خرید یک مانیتور جدید باشید. اگر کابل و مانیتور شما به درستی کار کردند، خرابی از PC یا لپ تاپ شما خواهد بود. از دیگر نشانه های مشکل و خرابی کارت گرافیک لپ تاپ لنوو عبارت اند از:
عدم دریافت تصویر: با این که لپ تاپ شما روشن است اما تصویری بر روی مانیتور ظاهر نمی شود و در این حال به احتمال زیاد مشکل از کارت گرافیک لپ تاپ است و باید تعمیرات مورد نیاز بر روی آن اعمال شود.وجود خطوط راه راه روی صفحه نمایش: اگر روی صفحه نمایش شما خط های راه راهی از بالا به پایین نمایش داده می شود، نشانه این است که به احتمال زیاد کارت گرافیک لپ تاپ شما دچار آسیب دیدگی شده است.مانیتور خاموش شود: اگر بعد از نمایش، لوگوی ویندوز بر روی صفحه نمایش، مانیتور خاموش شود. احتمال اینکه یکی از قطعات یا بخش های لپ تاپ شما که مربوط به کارت گرافیک است دچار نقص فنی شده باشد بسیار بالا است.نقص در اجرا: اگر هنگامی که لپ تاپ یا کامپیوتر شما در حال اجرای یک برنامه سنگین است (مثل بازی) تصاویر را کند و بی کیفیت نمایش دهد ممکن است که مشکلی برای سیستم خنک کننده کارت گرافیک شما پیش آمده باشد.موارد بالا همگی از دلایل خرابی یا اشکال در عملکرد کارت گرافیک لپ تاپ است اما دلایلی دیگری نیز برای خرابی کارت گرافیک وجود دارد، مشکل می تواند از مادر برد یا منبع تغذیه باشد که به کارت گرافیک اجازه انتقال تصویر را نمی دهد.

روش های تعمیر کارت گرافیک لنوو

استفاده از یک خروجی دیگر:

استفاده از یک خروجی مشابه، راهی دیگر برای تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ لنوو است. برای مثال می توانید از خروجی های VGA یا HDMI استفاده کنید و آن ها را تست کنید. اگر صفحه نمایش کامپیوتر شما دارای یک ورودی و از نوع DVI است، می توانید با کمی هزینه، یک تبدیل DVI به HDMI خریداری کرده و این مشکل را حل کنید.

همچنین می توانید با استفاده از یک کابل DMI کامپیوتر یا لپ تاپ خود را به LCD وصل کنید تا پس از انجام کارهای ضروری خود، کارت گرافیک را تعمیر کنید.

تست مجدد کارت گرافیک:

اگر پس از انجام این مراحل کارت گرافیک شما تعمیر نشد، می توانید از روش های دیگر استفاده کنید. اگر روی مادربرد یک خروجی ویدئویی موجود است و همچنین کارت گرافیک نیز متصل است، می توانید کابل را به مادربرد وصل کنید و سپس کارت گرافیک را جدا کنید. برای این کار شما ابتدا باید در کناری کیس را باز کنید و با دقت کارت گرافیک را از مادربرد و کیس جدا کنید.

بعد از آن باید مانیتور را به پورت ویدئویی روی مادربرد متصل کرده و سپس PC را روشن کنید. اگر بعد از انجام این مراحل تصویر بر روی مانیتور ظاهر شد، یعنی مشکل از کارت گرافیک کامپیوتر یا لپ تاپ بوده و باید برای تعمیر، به مراکز تخصصی منتقل شود. اگر غیر قابل تعمیر باشد می توانید همان مدل کارت گرافیک یا مدل دیگر را تهیه کنید.

اطمینان از اتصال کارت گرافیک:

اولین راه برای اینکه کارت گرافیک خود را تعمیر کنید بسیار ساده است. در این روش باید مطمئن شوید که کارت گرافیک در سوکت و جای خود به درستی قرار گرفته باشد. برای اینکه این کار را انجام دهید، باید ابتدا به آرامی کارت گرافیک را به سمت پایین فشار دهید. البته این کار فقط برای کارت گرافیک است و برای کارت های دیگر توصیه نمی شود.

برای اینکه مطمئن شوید که سیستم شما روشن می شود، می توانید یک اسپیکر یا هدفون را روی گوشتان بگذارید و آن را به PC متصل کنید. سپس سیستم را روشن کنید تا صدای آن را بشنوید. به صدای روشن شدن سیستم گوش کنید اگر مانیتور روشن شد، پس مشکل از کارت گرافیک است. این مشکل ممکن است از کارت یا خروجی کارت گرافیک باشد.

تعویض یا تعمیر کارت گرافیک

شما می توانید کارت گرافیک خود را تعویض کنید اما در صورتی که چیپ کارت گرافیک روی مادربرد پانچ شده باشد، تعویض کردن یا ارتقاء بسیار سخت خواهد بود. برای خرید کارت گرافیک لپ تاپ لنوو و همچنین خرید لپ تاپ استوک می توانید به فروشگاه سایت اول استوک مراجعه فرمایید.