بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی
بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی

بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی، سوالی که هنگام خرید لپ تاپ معمولا برای همه افراد پیش می آید این است که ویژگی یک لپ تاپ مناسب چیست و در انتخاب آن باید به چه مواردی توجه کرد. ابتدا باید مشخص کنید که پس از خرید لپ تاپ می خواهید با آن چه کاری انجام دهید، آیا بیشترین زمان را صرف فیلم دیدن، انجام پروژه های دانشگاهی، درسی، کار یا نرم افزاری خاص سپری می کنید یا برنامه نویس هستید و ویژگی های دیگری برایتان مهم است. در این مطلب ویژگی های لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسان را بیان خواهیم کرد پس از بیان ویژگی ها، سراغ معرفی بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی خواهیم رفت.

بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی

انتخاب لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسان امری مهم است اما برای شروع نکردن برنامه نویسی دلیل و بهانه مناسبی نیست. گاهی افراد نداشتن سیستم مناسب را بهانه کرده و برنامه نویسی را شروع نمی کنند یا ادامه نمی دهند.

در هر حال به وضوح مشخص است که برنامه نویس در صورت علاقه می تواند با سیستم قدیمی 10 سال پیش نیز کار خود را دنبال کند یا در صورت عدم وجود سیستم می توان کدها را روی کاغذ نوشت این مطلب صرفا بیان ویژگی و قیمت برای افرادی است که می خواهند طبق بودجه خود لپ تاپ مناسبی را انتخاب کنند. یک ضرب المثل معروف هست که می گوید هر قدر پول بدی همون قدر آش میخوری. در این زمینه نیز صدق می کند چرا که هزینه سخت افزارها به خصوص لپ تاپ به شدت افزایش یافته است اما سعی ما بر این است که ضمن در نظر گرفتن بودجه های مختلف، بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی با هر رنج قیمتی را معرفی کنیم.

1. قابلیت جابجایی

این ویژگی بستگی به نوع استفاده شما از لپ تاپ دارد اگر شخصی هستید که دائما به سفر می روید یا در محیط های مختلفی مشغول به کار هستید، قطعا گزینه انتخابی شما با فردی که به ندرت جابجا می شود متفاوت است. اگر در دسته اول هستید بهترین انتخاب برای شما لپ تاپی با صفحه نمایش 13 یا 14 اینچی است. چرا که وزن کمتری دارد و برای حمل و نقل مناسب تر است. همچنین طول عمر باتری نیز در این لپ تاپ ها بیشتر است. اگر جز دسته دوم هستید می توانید صفحه نمایش 15 اینچی را انتخاب کنید که مشخصات بیشتر و فضای نمایش بیشتری در اختیار شما قرار می دهد و امکان انجام چندین کار به طور همزمان را در اخیتار شما قرار می دهد.

گاهی افراد در هنگام خرید به لمسی بودن صفحه نمایش اهمیت زیادی می دهند. اما ما به شما توصیه می کنیم لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی تهیه نکنید چرا که این گزینه فقط هزینه را افزایش می دهد و می توان هزینه آن را صرف خرید لپ تاپ با امکانات مهم تر کرد.

2. صفحه نمایش

اگر حتی یک بار هم جمله “در کار برنامه نویسی کاری به کیفیت صفحه نداریم” را شنیدید تحت تاثیر قرار نگیرید و از انتخاب درست در این گزینه غافل نشوید چرا که برای برنامه نویسانی که چندین ساعت باید به صفحه خیره شوند کیفیت صفحه نمایش یک ویژگی بسیار مهم است و انتخاب نادرست باعث فشار و آسیب رساندن به چشم می شود. حداقل صفحه نمایش انتخابی برای برنامه نویس نباید از 1080×920 Full HD کمتر باشد البته نیازی به صفحه نمایش 4k نیز نیست چرا که باعث افزایش هزینه و مصرف باتری می شود. در پایان به مناسب بودن زاویه دید و مات بودن صفحه نمایش نیز توجه کنید. تا بتوانید بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی را تهیه کنید.

3. قدرت پردازنده (cpu)

قدرت پردازنده مهم ترین عاملی است که بر عملکرد لپ تاپ تاثیر دارد و شما برای بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی باید به قدرت پردازنده توجه ویژه ی داشته باشید. از جمله ویژگی های مهم cpu می توان به: اندازه حافظه، تعداد هسته، فرکانس پردازنده، نوع طراحی برای تخلیه حرارت و … اشاره کرد. حداقل فرکانس موجود در لپ تاپ باید 2.5 گیگاهرتز باشد.

4. حافظه RAM

در برنامه نویسی به دلیل استفاده از IDLE های مختلف بیشترین استفاده برنامه ها نویسان از RAM می باشد به همین دلیل RAM برنامه نویس حرفه ای نباید کمتر از 4 گیگابایت باشد و حداقل باید 8 گیگابایت به بالا انتخاب شود البته لازم نیست حافظه دستگاه شما از 16 گیگابایت بیشتر باشد مگر این که شغل شما بسیار حرفه ای بوده و نیازمند استفاده از چندین ماشین مجازی به صورت همزمان داشته باشید.

5. نوع حافظه و ظرفیت

وجود SSD سرعت پردازش در بوت شدن سیستم، کامپایل کردن و لود شدن برنامه ها را نسبت به HDD افزایش می دهد.

6. کیبورد

صلاح برنامه نویس کیبورد است واقعیتی که شاید بارها آن را شنیده باشید البته نیاز نیست کیبورد شما دارای نور پس زمینه باشد چرا که برنامه نویس به تایپ 10 انگشتی مسلط است و در این مورد کافی است به فاصله بین کلیدها و میزان نرمی و راحتی آن ها دقت داشته باشید.

7. باتری

قابلیت نگه داشتن 6 ساعت انرژی، زمان مناسبی محسوب می شود اما این مورد برای فردی که دائما به منبع برق نزدیک است ضرورتی ندارد.

8. گرافیک

با توجه به نوع استفاده شما و برنامه های مصرفی این قسمت برای انتخاب بهترین لپ تاپ استوک برای برنامه نویسی اهمیت زیادی پیدا می کند. اگر بازی سازی انجام می دهید در انتخاب این مورد دقت کنید اما اگر برنامه نویس php هستید وجود گرافیک بالا برای شما لزومی ندارد.
نکته: می توان با خرید لپ تاپ بدون سیستم عامل هزینه را مقداری کاهش داد برای دیدن و یا خرید لپ تاپ استوک به فروشگاه لپ تاپ مراجعه کنید.

قیمت لپ تاپ استوک

قیمت لپ تاپ استوک با توجه به ویژگی های آن ها متفاوت است پیدا کردن لپ تاپ 3 میلیونی در بازار سخت است. ( برای خرید لپ تاپ استوک ارزان به فروشگاه اول استوک مراجعه کنید.) اما در این بازه می توانید از لپ تاپ های استوک استفاده کنید و می توان گفت قیمت لپ تاپ استوک حرفه ای از 10 میلیون تومان آغاز می شود.

حداقل سخت افزار مورد نیاز لپ تاپ برای برنامه نویس

1. 4 گیگا بایت حافظه RAM
2. 128 گیگ هارد SSD
3. 500 گیگابایت حافظه HDD
4. CPU مدل Core i 5
5. صفحه نمایش 1920×1080 Full HD

حداکثر سخت نرم افزارلپ تاپ برای برنامه نویسان حرفه ای

1. 16 گیگا بایت حافظه RAM
2. 255 گیگ هارد SSD
3. 1 ترابایت HDD
4. CPU مدل Core i 7
5. صفحه نمایش 1920×1080 Full HD